Přihlášení
Ztratili jste heslo?

FRAM GUMOVÉ VÝROBKY +420 774 768 975 prodejna@rubber.cz

0 položek za 0,00 Kč s DPHKošík

Pryž: Komplexní pohled na materiál, který změnil svět

Úvod

Pryž je jedním z těch materiálů, které nás provází celým životem, aniž bychom si možná uvědomili její obrovský dopad na naši každodenní existenci. Od pružných bot, přes odpružená kola na bicyklech, automobilý průmysl - např. silentbloky - až po gumové těsnění - pryž je všude kolem nás.

Co je to pryž?

Pryž je elastomerní materiál, to znamená, že má schopnost pružné deformace a návratu do své původní podoby po odstranění napětí nebo deformace. Vyrábí se buď z přírodních zdrojů, zejména z latexu z kaučukovníku, nebo syntetickými metodami, které zahrnují chemickou modifikaci polymerních látek.
Pryž se rovná v češtině slovu Guma, slovo Guma vzniklo odvozením od německého výrazu pro gumování - „Gummi“,

Přírodní pryž

Přírodní pryž je získávána z bílé tekutiny - latexu, který se sbírá ze stromu kaučukovníku (Hevea brasiliensis). Latex se získává pomocí procesu naříznutí kůry stromu a následnému sběru tekutiny do misky. Po sběru je latex zpracován, přičemž se odstraní voda a nečistoty, a výsledný materiál ztvrdne.

Syntetická pryž

Na druhé straně syntetická pryž vzniká chemicky, obvykle pomocí polymerace petrochemických derivátů. Mezi nejznámější syntetické pryže patří neopren, vyvinutý v roce 1930, a styren-butadiénový kaučuk (SBR), který je běžně používán v pneumatikách a jiných aplikacích.

Historie zpracování pryže

Původ v Jižní Americe

Historie pryže

Historie pryže začala v dávných pralesích Jižní Ameriky, kde ji původní obyvatelé - indiáni, využívali k výrobě odolných a pružných předmětů. Tato dovednost byla evropským objevitelům představena v 18. století, když Charles Marie de La Condamine přivezl vzorky pryže do Evropy.
Monopol na pěstování kaučukovníku v té době patřil Brazílii, nicméně se podařilo semena uchytit i v Asii, což umožnilo následné rozšíření latexu do průmyslové Evropy.

Příchod do Evropy a průmyslová revoluce

Příchod pryže do Evropy přinesl nové možnosti. Během průmyslové revoluce se začaly otevírat gumárenské továrny, které zlepšovaly zpracování pryže a hledaly nové způsoby využití. Prvním zásadním objevem byla vulkanizace, objevená Charlesem Goodyearem v polovině 19. století. Vulkanizace spočívala v přidání síry k pryži a jejím následném zahřátí. Tím se výrazně zlepšila pevnost, elasticita a odolnost pryže, otevírajíc dveře pro její širší využití.
Před érou vulkanizace se čistá pryž v zimě lámala a v létě naopak roztékala – to velmi omezovalo použití pryže např. v oděvnictví jako prostředek proti dešti.

Pryž ve 20. a 21. století

Ve 20. století se objevily syntetické varianty pryže, což přineslo nové možnosti v oblasti inovace a výroby. Výzkum v oblasti materiálů a technologií vedl k vytvoření pryží s přesně definovanými vlastnostmi pro specifické aplikace, od pneumatik až po oděvy a lékařské prostředky.

Dnešní pryž se uplatňuje v nejrůznějších odvětvích. Automobilový průmysl by bez ní nemohl existovat, pneumatiky jsou příkladem nejrozsáhlejší aplikace pryže. Zdravotnický průmysl využívá pryž při výrobě různých pomůcek, ať už se jedná o rukavice nebo elastické obvazy.

Inovace a budoucnost pryže

Současný výzkum směřuje k vytvoření pryže s ještě lepšími vlastnostmi, zejména v oblastech udržitelnosti a ekologie. Hledá se způsob, jak minimalizovat environmentální dopad pryže, od zdroje surovin až po způsoby jejího zpracování a recyklace.

Vývoj autonomních vozidel, elektrických automobilů a nových technologií otevírá další možnosti pro inovace v oblasti pryže. Nové kombinace materiálů mohou přinést pryž s vylepšenou výdrží, odolností a dokonce i vodivostí nejen pro elektrická auta.

Víte, že i obyčejná pampeliška obsahuje latex? Ano, je to ta známá bílá tekutina, kterou vytéká při utržení pampelišky. Tento latex však není průmyslově zpracováván – výnosnost by byla minimální.

Pryž, od svých skromných počátků v dávných pralesích Jižní Ameriky po moderní syntetické varianty, se stala klíčovým materiálem, který formoval průmysl a každodenní život. Její unikátní vlastnosti, jako je elasticita, odolnost a všestrannost, ji činí nezbytnou součástí našeho světa. Přestože se její historie táhne staletími, před námi leží nekonečné možnosti inovací a vylepšení, které mohou změnit naše budoucí používání pryže a posunout nás do nových sfér udržitelnosti a výkonu.

 

Zasílat novinky
Informace o zpracování osobních údajů (GDPR).
Odhlášení z odběru
Kontakt

FRAM spol.s r.o.
Třemošnická 358
257 26 Divišov
okres Benešov

IČO: 00472875
DIČ: CZ00472875

+420 774 768 975

prodejna@rubber.cz
www.rubber.cz

www.guma-fram.cz

 

Regionální prodejci
Staňte se naším regionálním prodejcem

Pokud se chcete stát naším regionálním prodejcem, neváhejte nás kontaktovat!

+420 736 670 935

Nejčastěji hledané výrazy:

silentbloky, pryž